Szczotki techniczne to trwałe i wydajne narzędzia o wysokiej precyzji pracy. Stosowane są w trakcie obróbki materiałów różnego typu.
Profesjonaliści wykorzystują je do wygładzania krawędzi, odgratowywania powierzchni, a także usuwania wiórów oraz innych pozostałości osiadłych na surowcach. W dzisiejszym artykule przedstawimy najważniejsze wskazówki dotyczące bezpieczeństwa i wymiany szczotek. Zapraszamy do lektury dalszej części wpisu.
Ogólne wskazówki związane z prawidłową obsługą szczotek technicznych
Szczotki muszą być używane wyłącznie zgodnie z przeznaczeniem. Nie można stosować ich do prac niewymienionych w instrukcji prawidłowego użytkowania. Warto bowiem wiedzieć, że typ narzędzia powinien być dobierany z uwzględnieniem rodzaju obrabianego materiału oraz oczekiwanego rezultatu po zakończeniu szczotkowania. Inne modele sprawdzają się w trakcie usuwania ostrych krawędzi, a inne w czasie czyszczenia powierzchni oraz nadawania jej wybranej struktury.
W tym miejscu największe znacznie ma rodzaj drutu użytego w procesie produkcji. W pracach wymagających dużej elastyczności lepszym wyborem są szczotki z drutem falowanym, tzw. nieplecione. Do pracy z materiałami o delikatnej i miękkiej strukturze polecane są także druty okrągłe. Z kolei do prac wymagających większej intensywności obróbki polecane są modele z drutem gładkim (plecione). W zastosowaniach, w których konieczna jest agresywna obróbka, dobrze sprawdzają się też szczotki z drutem prostokątnym.
Co zrobić, by praca ze szczotkami technicznymi była bezpieczna?
W celu zapewniania w pełni bezpiecznej pracy ze szczotkami technicznymi trzeba przestrzegać ogólnych zasad prawidłowej eksploatacji każdego z narzędzi. Zalecenia formułowane przez producentów oraz specjalistów z działu technicznego zamieszczane są w instrukcji obsługi dołączanej do zakupionych produktów. Przed przystąpieniem do pracy z użyciem urządzeń korzystających ze szczotek (szlifierek, satyniarek, maszyn przemysłowych) należy zapoznać się z dokumentem. Nieprzestrzeganie wskazówek bezpieczeństwa zawartych w instrukcji może być przyczyną awarii urządzenia, a w skrajnych przypadkach skutkować porażeniem prądem lub innym wypadkiem z udziałem operatora.
Podczas obsługi urządzeń wykorzystujących szczotki techniczne należy przestrzegać ogólnych zaleceń bezpieczeństwa i higieny pracy. Stanowisko operatora powinno być utrzymane w należytej czystości. Ważne jest również jego odpowiednie oświetlenie. Poprawia to ogólne bezpieczeństwo i sprzyja lepszej efektywności wykonywania codziennych obowiązków. Zarówno samo urządzenie, jak i stosowane wraz z nimi narzędzia, muszą być właściwie zabezpieczone przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, substancjami łatwopalnymi oraz innymi czynnikami mogącymi doprowadzić do ich zniszczenia. W czasie pracy z użyciem wspomnianych urządzeń nie można zapominać o noszeniu odzieży roboczej wraz z akcesoriami ochronnymi na wrażliwe części ciała.
Zasady te znajdują zastosowanie także przy konieczności wymiany szczotek na nowe. W tym przypadku należy pamiętać jednak, by przed wymianą narzędzi roboczych urządzenie zostało odłączone od źródła zasilania. Dzięki temu operator ma pewność, że maszyna nie uruchomi się w nieodpowiednim momencie.