Obróbka materiałów takich jak stopy metali, drewno czy tworzywa sztuczne często wymaga stosowania specjalistycznych narzędzi ściernych.
Czym są ściernice trzpieniowe?
Ściernice trzpieniowe to rodzaj końcówek ściernych, które są używane w szlifierkach prosto i kątowych oraz w urządzeniach do obróbki ręcznej. Budowa ściernicy trzpieniowej składa się z podłoża (np. tkaniny, włókna czy pianki) pokrytego ziarnem ściernym, przytwierdzonego do trzpienia za pomocą spoiwa. Trwałość ściernic wynika głównie z materiału podłoża i ziarna. Dzięki swojej konstrukcji mogą być stosowane do obróbki materiałów o różnym stopniu twardości, a także przy różnych prędkościach i dociskach roboczych.
Wśród różnych kryteriów klasyfikujących ściernice trzpieniowe, twardość jest jednym z najważniejszych. Oznaczenie “J” na ściernicach informuje o tym, że mamy do czynienia z twardością tzw. miękką. Twardość ściernic ma ogromny wpływ na sposób obróbki materiałów oraz na żywotność narzędzia, dlatego jest istotne, aby wybrać właściwą wartość dla danego zastosowania.
Kiedy stosować ściernice trzpieniowe o twardości J?
Ściernice trzpieniowe o twardości J są tworzone przede wszystkim ze spoiwa ceramicznego i mieszaniny ziarna ściernego, w tym z białego korundu szlachetnego i niebieskiego ceramicznego korundu spiekanego.
Takie połączenie (kombinacja korundu o ostrych krawędziach oraz efektu samoostrzenia mikrokrystalicznego korundu spiekanego) sprawia, że ściernice te sprawdzają się na płaskich powierzchniach elementów na bazie tytanu, niklu i kobaltu, oraz do obróbki elementów ze stali utwardzanej oraz spawów natopowych.
Najważniejsze zalety takich elementów to m.in.:
- duża ilość usuwanego materiału,
- bardzo duża żywotność,
- stała ilość usuwanego materiału,
- efekt samoostrzenia się ziarna ceramicznego.