Prowadzenie prac frezarskich wymaga zastosowania specjalistycznych urządzeń i akcesoriów. Oprócz wyboru produktów pochodzących od renomowanych producentów ważne jest również dobieranie podzespołów w taki sposób, aby dobrze się sprawdziły w przypadku obróbki konkretnych materiałów.
Jednym z częściej kupowanych elementów w sklepach z narzędziami szlifującymi i skrawającymi są bez wątpienia trzpienie. Jakie są ich kształty i czym charakteryzuje się każdy z nich?
Jakie są sposoby mocowania trzpieni frezarskich?
Zadaniem trzpieni frezarskich jest mocowanie głowicy we wrzecionie frezarki. W sklepach z materiałami ściernymi można znaleźć różne rodzaje tych urządzeń. Jednym z podstawowych kryteriów podziału jest sposób mocowania, czyli kształt chwytu. Wyróżniamy frezy z chwytem walcowym, które sprawdzą się w przypadku narzędzi o mniejszych średnicach. Frezy z uchwytem stożkowym będą z kolei odpowiednie w przypadku większych narzędzi, ponieważ mogą być montowane przy pomocy śruby mocującej. Z takim chwytem mamy do czynienia w przypadku frezów NFPh oraz NFPc. Ostatnim typem są frezy z chwytem walcowym, ze spłaszczeniem Weldona. W tym przypadku urządzenia sprawdzą się do narzędzi, które pracują pod większymi obciążeniami.
Jak dzielimy trzpienie frezarskie ze względu na kształt powierzchni roboczej?
Kolejnym kryterium, które trzeba wziąć pod uwagę, poszukując trzpieni frezarskich, jest kształt ich powierzchni roboczej. W sklepach z materiałami ściernymi do urządzeń szlifujących można znaleźć trzpienie z czołem prostym. Takie elementy mogą mieć centralne ostrza na czole. Oprócz tego do wyboru są również trzpienie z czołem kulistym oraz kształtowe. Wybierając trzpienie, należy również zwracać uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane, ponieważ to właśnie od tego zależy ich wytrzymałość.
Aby dobrać odpowiedni produkt, w pierwszej kolejności należy zweryfikować, jaki model stożka znajduje się w maszynie. Oprócz tego konieczne jest też sprawdzenie, jaka jest średnica otworu głowicy frezarskiej albo frezu. W innym przypadku urządzenie może nie działać poprawnie, a jego praca nie będzie efektywna.