Jedną z podstawowych czynności przeprowadzanych w celu obróbki różnego rodzaju materiałów jest szlifowanie.
Prace przeprowadza się ręcznymi albo elektrycznymi narzędziami, a ich dobór zależy od tego, jaki jest kształt, wielkość i powierzchnia przedmiotu. Czasami jednak zdarza się tak, że roboty szlifierskie nie przebiegają zbyt efektywnie. Jakie czynniki mają wpływ na wydajność narzędzi i na co zwracać uwagę, wybierając je?
Dobór odpowiednich narzędzi
Prace szlifierskie są wymagające. Aby je przeprowadzić, niezbędne jest wykorzystanie specjalistycznych narzędzi oraz odpowiednie umiejętności. Jedną z ważniejszych kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę, jest dobór odpowiedniego sprzętu do szlifowanych powierzchni. Jeżeli materiały ścierne mają być przeznaczone do szlifowania metalu, to najlepiej wybrać tarcze szlifierskie listkowe, które mają elementy płótna ściernego na obwodzie. Dobrze się sprawdzą również ściernice z włókninami szlifierskimi, taśmami bez-końcowymi albo krążkami polerskimi.
Na uwagę zasługują również trójwymiarowe materiały ścierne. Są o wiele wydajniejsze od tradycyjnych ścierniw, ponieważ wyróżniają się równomiernym rozmieszczeniem ziaren w całej strukturze materiału. W związku z tym są odporne na szybkie zużywanie i posłużą o wiele dłużej, zapewniając satysfakcjonujące efekty prac. Na jakość tych produktów wpływa również dobra przepuszczalność powietrza. Ponadto trójwymiarowe materiały ścierne gwarantują też dokładniejszą obróbkę. W zależności od potrzeb można się zdecydować na arkusze, krążki, pasy albo rolki o różnej szerokości.
Jakie narzędzia ścierne najlepiej wybrać do strumieniowej obróbki ściernej?
Jak już wspomnieliśmy, dobór odpowiednich narzędzi szlifujących jest kluczowy, aby prace były wydajne. Oprócz tego istotne jest również prowadzenie robót w odpowiedni sposób. Używanie narzędzi inaczej niż zaleca producent, może skutkować nie tylko szybszym zużywaniem się, ale również niedbałymi efektami. Klientom, którzy zastanawiają się, jakie narzędzia szlifujące wybrać, aby gwarantowały wydajną pracę, zawsze polecamy, aby przemyśleli, do czego będą wykorzystywane. Jeżeli chodzi na przykład o strumieniową obróbkę ścierną, to dobrze sprawdzą się materiały ścierne do piaskowania. Znajdują zastosowanie zarówno u majsterkowiczów, jak i w obróbce na szeroką skalę. Wszystko dzięki korundowi o charakterystycznym kształcie kryształu, który radzi sobie nawet z najtwardszymi materiałami poddawanymi obróbce. W związku z tym można go wykorzystywać nie tylko podczas prac ze stalą czy metalami kolorowymi, ale również kamieniem, tworzywami sztucznymi, drewnem czy szkłem i aluminium.